Interaktiv världskarta

Covid-19.

Klicka på rutorna nedan för att få fram mer information.

Sverige 🇸🇪

1,165,996
Smittade
14,956
Döda
1,135,107
Återställda

Världen 🌍

244,719,298
Smittade
4,968,340
Döda
221,777,866
Återställda

Norge 🇳🇴

200,885
Confirmed
894
Deaths
88,952
Recovered

Danmark 🇩🇰

377,825
Confirmed
2,699
Deaths
361,746
Recovered

Finland 🇫🇮

154,888
Confirmed
1,150
Deaths
46,000
Recovered

Siffror ovan och nedan hämtas var 10:e minut.

COVID-19 | Interaktiv karta över världen

CountryCasesNew CasesDeathsNew DeathsRecovered%ActiveTests
United States46,364,369757,10036,157,50678%9,449,763681,321,386
India34,201,357455,10033,575,62398.2%170,634600,769,717
Brazil21,729,763605,68220,907,22496.2%216,85763,776,166
United Kingdom8,809,774139,5717,172,09181.4%1,498,112325,510,859
Russia8,279,573231,6697,186,61186.8%861,293202,100,000
Turkey7,879,46869,3447,314,81292.8%495,31294,854,630
France7,127,163117,5086,916,28897%93,367151,204,954
Iran5,868,360125,3635,429,98292.5%313,01532,619,228
Argentina5,280,358115,8265,146,81997.5%17,71324,804,984
Spain5,002,21787,1864,856,66997.1%58,36266,213,858
Colombia4,991,050127,0674,834,89396.9%29,09026,525,120
Italy4,743,720131,8564,537,21095.6%74,654101,271,474
Germany4,480,06695,7944,215,20094.1%169,07273,348,901
Indonesia4,240,479143,2354,083,69096.3%13,55445,282,568
Mexico3,783,327286,3463,145,53583.1%351,44611,215,881
Poland2,975,88076,4472,688,89990.4%210,53421,869,382
South Africa2,919,77888,9342,811,92896.3%18,91618,378,836
Ukraine2,784,03964,2022,380,37485.5%339,46314,021,250
Philippines2,761,30741,9422,661,60296.4%57,76322,695,657
Malaysia2,436,49828,4922,334,78395.8%73,22333,543,044
Peru2,195,859200,0520%1,995,80718,811,869
Netherlands2,087,85918,3201,976,58794.7%92,95217,988,698
Iraq2,047,81122,9931,989,16697.1%35,65215,697,977
Thailand1,859,15718,7991,740,31693.6%100,04214,913,135
Czechia1,731,28730,6251,668,46396.4%32,19939,935,298
Japan1,716,93818,1991,693,41398.6%5,32626,120,476
Canada1,698,49928,7491,640,35696.6%29,39445,496,284
Chile1,683,45137,6851,632,07796.9%13,68923,204,436
Romania1,571,11544,9801,331,22584.7%194,91014,367,625
Bangladesh1,567,98127,8281,531,74097.7%8,41310,242,923
Israel1,323,9988,0551,303,48498.5%12,45928,990,213
Belgium1,312,36025,8461,200,84791.5%85,66721,151,753
Pakistan1,269,23428,3861,216,90895.9%23,94020,530,153
Sweden1,165,99614,9561,135,10797.4%15,93313,014,907
Serbia1,104,1179,571971,82088%122,7266,179,407
Portugal1,085,45118,1381,035,97795.4%31,33619,550,680
Cuba946,9608,191932,95198.5%5,81810,385,213
Morocco944,27714,612924,22797.9%5,43810,016,939
Kazakhstan929,78411,951872,97993.9%44,85411,575,012
Vietnam892,57921,738807,30190.4%63,54042,517,091
Switzerland865,70711,203822,21295%32,29211,544,285
Jordan853,01210,965823,81396.6%18,23410,776,922
Hungary850,51330,567795,56293.5%24,3847,290,223
Nepal809,72911,361788,00897.3%10,3604,376,796
Austria801,45611,261758,12194.6%32,07495,187,771
United Arab Emirates739,3812,131733,37999.2%3,87191,555,839
Greece720,29515,682669,07892.9%35,53524,738,112
Tunisia711,82125,155685,38696.3%1,2803,046,570
Georgia694,1829,788635,61191.6%48,7839,943,967
Lebanon637,8198,453612,10396%17,2634,780,275
Guatemala595,06714,748572,80096.3%7,5192,839,974
Belarus588,2314,530560,34395.3%23,3589,403,213
Bulgaria569,44323,073467,05882%79,3125,276,260
Costa Rica555,9706,946484,43187.1%64,5932,524,241
Saudi Arabia548,3038,780537,33898%2,18530,095,906
Sri Lanka536,64513,640503,70393.9%19,3025,381,256
Azerbaijan517,8026,915485,23293.7%25,6555,117,481
Ecuador515,60632,952443,88086.1%38,7741,913,204
Bolivia509,91918,901472,55592.7%18,4632,516,925
Myanmar (Burma)494,97418,560458,47092.6%17,9444,752,108
Panama471,5377,307461,95498%2,2764,029,716
Paraguay460,72316,231444,22996.4%2631,882,451
Slovakia457,43112,917413,06890.3%31,4463,858,669
Croatia446,0059,060420,30094.2%16,6453,037,474
Ireland431,7225,369377,84987.5%48,5047,897,226
Palestinian Territories421,5414,376409,21197.1%7,9542,609,932
Kuwait412,5572,461409,63999.3%4574,724,925
Venezuela400,5114,810382,00495.4%13,6973,359,014
Uruguay392,1486,071384,36398%1,7143,768,680
Lithuania390,0315,661344,86188.4%39,5095,458,703
Denmark377,8252,699361,74695.7%13,38085,306,642
Dominican Republic376,7364,110366,88497.4%5,7422,182,600
Honduras374,14810,192115,35930.8%248,5971,080,111
Ethiopia362,6726,377336,16292.7%20,1333,655,878
Libya354,2155,028289,49381.7%59,6941,766,094
South Korea353,0892,773324,44891.9%25,86815,530,478
Mongolia350,6041,666313,25689.3%35,6824,030,048
Moldova329,2947,535307,46493.4%14,2951,977,862
Egypt324,61918,285274,00784.4%32,3273,693,367
Slovenia320,6204,693296,95692.6%18,9711,691,989
Oman304,1834,110299,54998.5%52425,000,000
Armenia296,5526,055261,95288.3%28,5452,006,632
Bahrain276,5711,393274,51999.3%6596,812,218
Kenya252,6885,260246,35597.5%1,0732,675,023
Bosnia & Herzegovina249,34911,397192,21877.1%45,7341,287,610
Qatar238,640609236,99599.3%1,0362,799,372
Nigeria210,4602,882202,37996.2%5,1993,142,971
Zambia209,6393,659205,85298.2%1282,575,762
Algeria205,9035,894141,26468.6%58,745230,861
Latvia203,4603,049168,47582.8%31,9364,808,198
Norway200,88589488,95244.3%111,0398,039,152
North Macedonia199,9017,062186,65293.4%6,1871,366,002
Botswana184,9192,396181,18798%1,3361,804,128
Uzbekistan183,9281,306179,48797.6%3,1351,377,915
Estonia183,3201,469159,63487.1%22,2172,089,769
Albania181,9602,880171,79094.4%7,2901,283,321
Kyrgyzstan180,6292,655175,09796.9%2,8771,760,119
Singapore172,644315142,59882.6%29,73120,667,026
Australia160,3021,648126,85679.1%31,79842,348,064
Afghanistan156,0407,260127,83681.9%20,944770,793
Finland154,8881,15046,00029.7%107,7387,396,237
Mozambique151,2261,928148,66698.3%632935,296
Montenegro141,2922,071135,21395.7%4,008800,036
Zimbabwe132,6514,669127,29896%6841,484,675
Ghana129,8051,170126,53997.5%2,0961,842,458
Namibia128,8493,550124,44796.6%852742,280
Uganda125,7583,20096,51076.7%26,0481,781,878
Cyprus121,82457190,75574.5%30,4989,420,908
Cambodia117,8882,743113,26496.1%1,8812,595,912
El Salvador112,2903,57594,06983.8%14,6461,347,189
Cameroon100,2891,60080,43380.2%18,2561,751,774
Rwanda99,3741,32045,51145.8%52,5433,057,175
China96,7974,63691,58894.6%573160,000,000
Jamaica88,4312,18356,76164.2%29,487635,040
Maldives87,07124085,26897.9%1,5631,585,017
Luxembourg80,60384278,17397%1,5883,571,354
Senegal73,8961,87871,99497.4%24832,473
Angola63,8611,69752,51682.2%9,6481,092,363
Malawi61,7572,29657,13192.5%2,330422,007
Côte d’Ivoire61,17869059,74597.7%7431,066,678
Congo - Kinshasa57,4321,09150,93088.7%5,411306,299
Trinidad & Tobago55,6811,64549,38088.7%4,656380,917
Réunion54,43837253,69698.6%3701,279,618
Guadeloupe54,3507362,2504.1%51,364495,286
Fiji52,02867348,95594.1%2,400436,822
Suriname48,1181,05829,42861.2%17,632144,383
Eswatini46,3871,24245,05497.1%91366,901
French Guiana44,0602999,99522.7%33,766421,716
Madagascar42,89895841,32296.3%618249,510
Martinique42,6346701040.2%41,860376,921
Syria41,5152,50425,71661.9%13,295103,566
Sudan40,2383,09932,90581.8%4,234238,579
French Polynesia40,17863533,50083.4%6,04326,355
Cape Verde38,14034937,45298.2%339211,025
Malta37,56446036,49297.1%6121,211,456
Mauritania36,95579235,67096.5%493484,600
Laos36,248536,55818.1%29,637605,051
Guyana35,06789530,60087.3%3,572347,050
Gabon34,60122428,31081.8%6,0671,299,344
Guinea30,64238529,46596.2%792564,994
Papua New Guinea27,89533524,50287.8%3,058207,207
Tanzania26,0347240%25,3100
Togo26,00024225,46097.9%298542,625
Belize25,44547322,21287.3%2,760297,404
Benin24,56016123,97197.6%428604,310
Haiti23,40665820,14986.1%2,599120,507
Bahamas22,17964220,18191%1,356154,104
Seychelles21,90311921,56798.5%21721,504
Lesotho21,58765612,18956.5%8,742233,402
Somalia21,2691,1809,92746.7%10,162239,292
Mayotte20,4851822,96414.5%17,339176,919
Burundi19,894387733.9%19,083345,742
Timor-Leste19,77412119,60199.1%52169,501
Tajikistan17,08612416,96099.3%20
Mauritius17,0471481,85410.9%15,045358,675
Curaçao17,01217316,68598.1%154303,914
Congo - Brazzaville16,40823912,42175.7%3,748188,207
Taiwan16,37684615,41694.1%1147,246,326
Nicaragua16,2412074,22526%11,8090
Mali15,84855814,57692%714447,171
Aruba15,80717115,49198%145177,885
Andorra15,42513015,20598.6%90193,595
Barbados15,34113010,22266.6%4,989374,857
Burkina Faso14,79321414,28796.6%292222,837
Djibouti13,45818113,21598.2%62234,097
Equatorial Guinea13,16616312,53795.2%466238,486
Iceland13,1423312,35294%7571,123,757
Jersey12,5949911,91394.6%582994,148
St. Lucia12,42624111,78294.8%40385,270
Brunei12,384819,82779.4%2,476479,929
Hong Kong SAR China12,32821312,02397.5%9226,499,519
South Sudan12,27913311,88996.8%257245,170
Central African Republic11,5181006,85959.6%4,55960,228
New Caledonia10,482257550.5%10,17042,756
Gambia9,9563399,60396.5%14103,948
Yemen9,6941,8506,30765.1%1,537265,253
Isle of Man9,258578,40590.8%796128,771
Eritrea6,795456,71498.8%3623,693
Sierra Leone6,3961214,39368.7%1,882160,729
Niger6,2542075,91994.6%128168,797
Guinea-Bissau6,1311415,46089.1%530101,794
Gibraltar5,887985,61195.3%178380,909
Grenada5,8171965,49094.4%13179,506
Liberia5,8112875,45893.9%66128,246
New Zealand5,749284,46577.7%1,2563,947,612
Bermuda5,612965,34595.2%171581,576
San Marino5,475915,36798%1781,542
Chad5,0671744,87496.2%19148,082
St. Vincent & Grenadines4,850603,00862%1,78285,203
Dominica4,508304,07590.4%40387,525
Sint Maarten4,478754,36097.4%4353,105
Comoros4,2061474,03796%220
Antigua & Barbuda4,019993,46686.2%45417,674
St. Martin3,850551,39936.3%2,39654,303
São Tomé & Príncipe3,697563,19086.3%45114,689
Liechtenstein3,529603,41596.8%5449,126
Monaco3,394363,32798%3154,960
Turks & Caicos Islands2,956232,87697.3%5794,789
British Virgin Islands2,725372,64997.2%3982,570
St. Kitts & Nevis2,625212,27586.7%32951,994
Bhutan2,61732,61099.7%41,190,725
Caribbean Netherlands2,388192,28495.6%8525,579
Faroe Islands1,61521,32381.9%290460,000
St. Barthélemy1,589646229.1%1,12138,369
Cayman Islands1,196292377.2%271136,780
Anguilla793170188.4%9142,919
Greenland746064185.9%10585,448
Diamond Princess7121369998.2%00
Wallis & Futuna445743898.4%020,508
Macao SAR China7706685.7%114,988
Falkland Islands6806798.5%17,643
Montserrat4113482.9%61,408
St. Pierre & Miquelon32032100%010,173
Vatican City27027100%00
Solomon Islands20020100%04,500
Western Sahara101880%10
MS Zaandam92777.8%00
Palau808100%011,133
Marshall Islands404100%00
Vanuatu41375%023,000
Samoa303100%00
St. Helena202100%00
Micronesia101100%00
CountryCases24hDeaths24hRecovered%ActiveTests
United Kingdom8,809,774139,5717,172,09181.4%1,498,112325,510,859
Russia8,279,573231,6697,186,61186.8%861,293202,100,000
France7,127,163117,5086,916,28897%93,367151,204,954
Spain5,002,21787,1864,856,66997.1%58,36266,213,858
Italy4,743,720131,8564,537,21095.6%74,654101,271,474
Germany4,480,06695,7944,215,20094.1%169,07273,348,901
Poland2,975,88076,4472,688,89990.4%210,53421,869,382
Ukraine2,784,03964,2022,380,37485.5%339,46314,021,250
Netherlands2,087,85918,3201,976,58794.7%92,95217,988,698
Czechia1,731,28730,6251,668,46396.4%32,19939,935,298
Romania1,571,11544,9801,331,22584.7%194,91014,367,625
Belgium1,312,36025,8461,200,84791.5%85,66721,151,753
Sweden1,165,99614,9561,135,10797.4%15,93313,014,907
Serbia1,104,1179,571971,82088%122,7266,179,407
Portugal1,085,45118,1381,035,97795.4%31,33619,550,680
Switzerland865,70711,203822,21295%32,29211,544,285
Hungary850,51330,567795,56293.5%24,3847,290,223
Austria801,45611,261758,12194.6%32,07495,187,771
Greece720,29515,682669,07892.9%35,53524,738,112
Belarus588,2314,530560,34395.3%23,3589,403,213
Bulgaria569,44323,073467,05882%79,3125,276,260
Slovakia457,43112,917413,06890.3%31,4463,858,669
Croatia446,0059,060420,30094.2%16,6453,037,474
Ireland431,7225,369377,84987.5%48,5047,897,226
Lithuania390,0315,661344,86188.4%39,5095,458,703
Denmark377,8252,699361,74695.7%13,38085,306,642
Moldova329,2947,535307,46493.4%14,2951,977,862
Slovenia320,6204,693296,95692.6%18,9711,691,989
Bosnia & Herzegovina249,34911,397192,21877.1%45,7341,287,610
Latvia203,4603,049168,47582.8%31,9364,808,198
Norway200,88589488,95244.3%111,0398,039,152
North Macedonia199,9017,062186,65293.4%6,1871,366,002
Estonia183,3201,469159,63487.1%22,2172,089,769
Albania181,9602,880171,79094.4%7,2901,283,321
Finland154,8881,15046,00029.7%107,7387,396,237
Montenegro141,2922,071135,21395.7%4,008800,036
Cyprus121,82457190,75574.5%30,4989,420,908
Luxembourg80,60384278,17397%1,5883,571,354
Malta37,56446036,49297.1%6121,211,456
Andorra15,42513015,20598.6%90193,595
Iceland13,1423312,35294%7571,123,757
Isle of Man9,258578,40590.8%796128,771
Gibraltar5,887985,61195.3%178380,909
San Marino5,475915,36798%1781,542
Liechtenstein3,529603,41596.8%5449,126
Monaco3,394363,32798%3154,960
Faroe Islands1,61521,32381.9%290460,000
Vatican City27027100%00